Zájezdy

V této kapitole nabízíme zájezdy na dva závody ve francouzském Le Mans.

Nabídka zájezdu Le Mans

Máte možnost zakoupit dárkový certifikát pro své blízké, firma zaměstnanci k výročí narození, jako vánoční dárek. V roce 2024 je termín 15/16. června. Odjezd z Brna v úterý 11. 6. 2024 ve 20.00 hod.
Objednání na telefonu 602 763 852 nebo mail: benrotorzavináčseznam.cz, také objednávkový formulář zde

 

První je legendární čtyřiadvacetihodinovka, která se už přes sedmdesát let koná každoročně v půli června. www.lemans.org
Druhý je neméně atraktivní, i když jeho počátky se datují teprve od roku 2002 a koná se každý druhý rok. www.lemansclassic.com

Navštěvovat každoročně tento slavný závod a nabízet spolujízdu i dalším motorovým nadšencům mě napadlo okamžitě v létě roku 2005, kdy jsem tuto magickou událost viděl na vlastní oči poprvé.

Itinerář zájedu se po pěti letech vývoje ustálil, a je následovný.

 Úterý : 20:00 Odjezd z Brna Hájecké ulice 14. Potom po trase Praha, Nürnberg, Heidelberg, Metz, Reims, Paris, Le Mans. Předpokládaný příjezd k okruhu ve středu po poledni. Založení tábora, slavnostní přípitek a potom volná zábava. 

Čtvrtek : Tento den je volný, a jeho tradice se datuje od covidových dob, kdy jsme se dohodli na volnějším pojetí celé akce, a odjezdu z Česka o den dřív a také proto, aby bylo více času k probrouzdání okruhu a jeho okolí. Milovníci modelů ho většinou tráví mezi stánky ve Village, alkoholici pijou jedno pivo za druhým, ale jsou i tací, kteří vyrazili do Versailles, nebo Normandie na vyloďovací pláže...

 

Nabídka zájezdů Le Mans Nabídka zájezdu Le Mans walking po pitlane

 

Pátek : Snídaně s tradičním hemenexem, osobní hygiena atp. Návštěva boxů, které jsou přístupné na víkendovou vstupenku od 10:00 do 20:00. Odpoledne přesun mikrobusy do prostor konečné tramvaje Antares a odjezd do centra Le Mans na Parades des Pilotes, která začíná v 18:00. Po ukončení cesta tramvají zpět na okruh, autem do kempu a večerní grilování. Nic není samozřejmě povinné.

Sobota : Snídaně, osobní hygiena, volná zábava. Možnost sledování dopoledních závodů veteránů, které bývají každý rok z jiné kategorie. Startují v nich již tradičně slavné legendy automobilových závodů, jako Stirling Moss, Phill Hill, Jackie Ickx a další. Na cílové rovince před hlavními tribunami probíhá představování jednotlivých posádek a velká show s tím spojená. Místo odkud chcete sledovat start závodu je dobré si obsadit nejméně hodinu před samotným startem. Tradiční start je v 16:00. Poměrně často však bývá z různých politických (volby), nebo komerčních (mistrovství světa ve fotbale) důvodů měněn. To znamená, že se posune buď o hodinu dřív, nebo později. Po odstartování se davy diváků přesouvají po celém diváckém sektoru tak, aby si vychutnaly pohled na své favority z jednotlivých legendárních míst. Totéž doporučujeme každému návštěvníkovi. Většina stánků a různých atrakcí je otevřena non-stop, takže záleží na každém jednotlivci, jak chce tento pobyt prožít. Noční pohled na závodní stroje s do ruda rozpálenými brzdovými kotouči je fantastický. V posledních letech jsme se večer kolem deváté společně vydávali mikrobusy do Arnage a Mulsane, což se osvědčilo, jako dobrá volba.

 

Noc Finále Mr. Tom Kristensen Start

 

Neděle : Ráno nebudu nijak specifikovat. V podstatě se pozvolna přejde ze soboty na neděli a chystá se na sledování dojezdu do cíle. Doporučuju zaujmout místo pod tribunami na cílové rovince, pokud možno s výhledem na některou z mobilních velkoplošných obrazovek, alespoň dvě hodiny před samotným ukončením závodu Je taky vhodné si najít místo blízko průchodu na dráhu, aby bylo možné po skončení závodu projít na cílovou rovinku a sledovat z blízka ceremoniál vyhlašování vítězů Potom návrat do kempu a vstřebávání zážitků, se kterými se budete dělit s ostatními účastníky.

Pondělí : Budíček kolem 05:00, dokončení balení kempu a odjezd směr Česko. Trasa v obráceném pořadí jako při cestě tam, návrat do Brna zpravidla kolem 21:00 hod.

U zájezdu na závody Classic ( 6- 8.7.2018 ) je itinerář shodný, jen v pátek se nekoná žádná oficiální akce v centru města, zato je v areálu závodiště množství ploch vyhrazených jednotlivým značkám, kde se dá strávit obrovské množství času.

Cena za cestu tam a zpět je 5000,- Kč za osobu. V ceně je i místo v kempu.
Je potřeba mít jen vlastní stan s výbavou na spaní.
Víkendová vstupenka do celého areálu, včetně Mulsane a Arnage, kam jezdí zdarma kyvadlová doprava od hlavní brány , stanoviště u kempu Maison Blanche, a také křižovatky u vchodu do kempu Beausejour, stojí letos 115,- E. Classic ?,- E.
Doporučuji stan kvalitnější, pro případné deštivé počasí. Taky deštník, pláštěnku a kvalitní obuv, popřípadě víc párů, pro možnost přezutí. Areál je dost rozsáhlý a bez dobré obuvi se člověk neobejde. V poslední době se nám také docela osvedčilo, vzít si s sebou z kempu skládací židličku. Sluneční brýle, pokrývku hlavy a krém na opalování, pro opačný extrém. Se zánětem spojivek, puchýři na nohách, nebo úpalem, se z pěkného zážitku může stát utrpení. Je potřeba si uvědomit, že to není za bukem a člověk tam není sám, takže si nemůže jen tak říct, že už toho má plné zuby a jde domů...Vozíme s sebou lékárničku s nejnutnějším vybavením, ale na nějaké komplikovanější záležitosti musíte pamatovat sami.
Taky je důležité zvolit vhodné potraviny, s ohledem na omezené možnosti jejich skladování. Nejpraktičtější jsou asi konzervy a aspoň jeden karton balené vody. Se zkaženým žaludkem, nebo střevními potížemi také není o co stát. Jinak v areálu a okolí je samozřejmě spousta stánků s občerstvením všeho druhu, jen ty ceny jsou prostě příliš "evropské". Nedaleko je i Carefour, kde se dají nakoupit potraviny za ceny velmi podobné našim. Jen netuším, co stojí Nutella... Je taky dobré, mít s sebou vlastní toaletní papír. Záchodů a sprch je v kempech a areálu také poměrně dostatek, jen mohou být někdy obsazenější, nebo záchody bez doplněného toaletního papíru.

 

Jura Beneš

Scroll to the top